CROWN AGENTS. ІСТОРІЯ СКАНДАЛІВ

Нагадаємо, що згідно із Законом України 2150 закупівлі медпрепаратів за бюджетні кошти починаючи з 2015 року були передані спеціалізованим міжнародним організаціям: ПРООН, ЮНІСЕФ і CROWN AGENTS.

Ми провели невелике розслідування щодо діяльності однієї з організацій з часів її заснування і до сьогоднішніх днів. Отже:

Crown Agents Ltd - британська корпорація, яка надає адміністративну та консультаційну допомогу малорозвиненим країнам у всьому світі.
Агентство Корони (буквальний переклад назви компанії) було засновано в 1833 році. Ця державна організація стала альтернативою приватної Ост-Індської компанії, яка до цього мала монополію на торгівлю в британських колоніях. У відповідь на репресивні методи роботи Ост-Індської компанії в ряді колоній почалася боротьба за незалежність (Бостонське чаювання, повстання сипаїв).

СА стає «наступницею» Ост-Індської компанії. За допомогою СА здійснюється управління британськими колоніями. Покладаючи на СА повноваження по забезпеченню основних державних функцій в колоніальних країнах, британський уряд тим самим перешкоджає формуванню повноцінної системи державного апарату в колоніях. Орієнтація бізнесу колоній на роботу тільки з внутрішнім ринком або ринками інших колоній (або метрополії) мінімізує можливість появи незалежної національної буржуазії, яка в подальшому може стати основним двигуном і фінансовою базою національно-визвольних рухів.

За інформацією, яка публікувалася в Британських і не тільки ЗМІ:

У неоколоніальний період СА працює з фактично незалежними державами, але в той же час продовжує здійснювати секторальний контроль їх економіки. Британська компанія нарощує активи, освоюючи і монополізуючи сфери торгівлі зброєю, наркотичними речовинами (монополія СА на поставку опіуму в ряд африканських країн існує ще з 1930-х років). СА взаємодіє з рядом офшорних банків.

Для зовнішньої легітимізації бізнесу за участю СА створюється Міністерство оборони (на базі британської служби Millbank Technical Services) і Міжнародний банк кредиту і торгівлі (Bank of Credit and Commerce International), конгломерат фінансових установ (під управлінням СА) для «відмивання» грошей за тіньовими схемами .

«Гарантом» діяльності СА виступає британський уряд (компанія має статус державної), але, незважаючи на це, вона виявляється замішана в ряді гучних скандалів: відомо про постачання зброї в Уганду, управлінні особистими статками султана Брунею (фінансував розвідку по всьому світу), зв'язку з банками наркобаронів (СА - власник пакета акцій в банках Едмонда Сафра, Давида Сассуна, Вільяма Штерна), найбільшої корупційної афери в справі про приватизацію болівійської нафтової державної компанії Transenders SA

Чергове «переформатування» діяльності компанії відбувається в 1997 році. Агентство скасовано і повністю приватизовано некомерційною організацією Crown Agents Foundation, а на його місці виникла приватна некомерційна компанія з обмеженою відповідальністю - Crown Agents for Oversea Governments and Administration Ltd. Цей крок був необхідний британському уряду, щоб захистити себе від причетності до тіньових схем про яких все більше і більше писали ЗМІ, за якими працювала СА в останні десятиліття, а також «очистити» репутацію СА для подальшої роботи з країнами третього світу.

На сучасному етапі СА співпрацює переважно з найбіднішими країнами в сферах торгівлі, управління державними фінансами, реформування державного сектора, управління зовнішньою фінансовою допомогою, а також організації поставок і закупівель в сфері охорони здоров'я.

У малорозвинених країнах СА бере на себе повне управління сектором митниці, охорони здоров'я, логістики і зовнішніх закупівель (тобто тими секторами, в яких акумульовано бюджет країни і на розвиток яких можливо отримати міжнародне фінансування), а в більш розвинених державах з нормально працюючої законодавчої системою надає лише консалтингові послуги, розробляючи систему рекомендацій.
СА формально надає консалтингові послуги по боротьбі з корупцією, але при цьому часто з'являються скандали про її участь в реалізації тіньових фінансових і організаційних схем. Є підстави вважати, що це відбувається у співпраці з антикорупційною організацією Transparency International (в установчих радах обох компаній в різний час перебували Петер Беррі і Петер Ейген, відомі причетністю до найбільшим міжнародним корупційних скандалів).

Робота в африканських країнах (колишніх колоніях Британської імперії) здійснюється СА для відновлення монополії з управління регіоном і дозволяє освоїти багатомільйонні бюджети найбідніших країн. Відсутність гласності та нерозвиненість системи громадських організацій і ЗМІ дозволяє уникнути оприлюднення інформації про незаконну діяльність компанії. Робота через систему дочірніх компаній
Робота в європейському регіоні не дозволяє СА займатися відвертим «відмиванням» грошей, тому компанія обмежується наданням консалтингових послуг. Це дозволяє уникнути відповідальності в разі відсутності реальних результатів щодо зменшення рівня корумпованості курує області (СА офіційно заявляє, що рекомендації її фахівців не імплементовані в повному обсязі і «йде» з країни, що не повертаючи гроші, отримані за умовами контракту). Офіційна інформація на сайті компанії свідчить про те, що контракти з європейськими країнами були успішно виконані, але насправді ні в одному з випадків результати діяльності СА не відповідали цілям, поставленим при укладанні договорів. Яскравими прикладами стали відверто «провальні» програми в Албанії, Болгарії, Македонії.
Про корумпованою діяльності СА свідчить і скандал зі Світовим Банком, в результаті якого СА і 23 її дочірні компанії отримали піврічний заборона на проведення будь-якої діяльності.
Одним з актуальних проектів СА сьогодні є співпраця з Україною в сфері управління митницями (невдалий досвід Закарпатської митниці 2015) і проведення держзакупівель медичних препаратів (2015-2017).

За результатами проведених закупівель для Міністерства охорони здоров'я стало очевидно, що СА або не здатна, або цілеспрямовано не виконує взяті зобов'язання, нагадаю, що повні умови роботи з компанії з Міністерством охорони здоров'я ховаються досі від громадськості.

Адмініструючи проекти, спрямовані на викорінення корупції, боротьбу з тіньовою економікою, підтримку медицини, британська компанія укладає багатомільйонні контракти, не несучи ніякої відповідальності за результати своєї діяльності. В результаті її присутність в країні лише дестабілізує економіку, посилюючи вже існуючі проблеми. Весь попередній досвід роботи СА на міжнародному рівні свідчить лише про те, що компанія, створена колись з метою колонізації найбідніших країн світу Британською імперією, продовжує вести політику секторального контролю малорозвинених держав і капіталізації гуманітарних місій в Європі.

___________________________________________
Історія компанії CROWN AGENTS:
CROWN AGENTS LTD (ІСТОРІЯ СКАНДАЛІВ) - ЧАСТИНА 1
Співпраця в Африці:
CRОWN AGENTS LTD (ІСТОРІЯ СКАНДАЛІВ) - ЧАСТИНА 2

CRОWN AGENTS LTD (ІСТОРІЯ СКАНДАЛІВ) - ЧАСТИНА 3

CRОWN AGENTS LTD (ІСТОРІЯ СКАНДАЛІВ) - ЧАСТИНА 4

Співпраця в Європі:
CROWN AGENTS - ІСТОРІЯ ЄВРОПЕЙСЬКИХ НЕВДАЧ - ЧАСТИНА 1 (Албанія)

CROWN AGENTS - ІСТОРІЯ ЄВРОПЕЙСЬКИХ НЕВДАЧ - ЧАСТИНА 2 (Болгарія)

CROWN AGENTS - ІСТОРІЯ ЄВРОПЕЙСЬКИХ НЕВДАЧ - ЧАСТИНА 3 (Македонія)

CROWN AGENTS - співпраця зі Світовим банком 

CROWN AGENTS - СПІВРОБІТНИЦТВО З УКРАЇНОЮ (КОРОТКО)

____________________________________________

Comments are closed.