ЗАКУПІВЛІ ЛІКІВ: ЯК ВЧЕПИЛИСЯ ЗА БЮДЖЕТНІ КОШТИ ГРОМАДСЬКІ АКТИВІСТИ ЧИ НОВА АФЕРА

Вже нікого, здавалося б, не здивуєш скандальними історіями навколо закупівлі ліків за рахунок бюджету. Однак причетні до процесу підкидають все нові і більш дивні «фокуси», які зобов'язані потрапляти в поле зору правоохоронців. Залишається тільки чекати, коли ця конструкція завалиться і ми побачимо колосальну кількість кримінальних справ і втечу, ще недавно, найактивніших реформаторів.

Державні закупівлі ліків.

З 2015 року, закупівлі ліків були передані трьом міжнародним компаніям (ПРООН, ЮНІСЕФ, Краун Ейдженси). На жаль, хоча це було очевидно для експертів, програми закупівель виявилися провалені. Поставки ліків по 2016 2017 року не завершені досі, а про 2018 навіть мови не йде, вони по суті на даний момент не виконуються, хоча календар нам вказує, що на дворі кінець 2018 року.

Ситуація сумна, проте не є дивною. В аналогічному становищі виявлялися всі країни, які мали нещастя працювати з такими «помічниками», як наприклад «Краун Ейдженсі». Скрізь були скандали і всюди агенти йшли з великим негативом і без будь-якої відповідальності. Так буде і в Україні.

Нова афера «громадських активістів»

Відповідно до закону про міжнародні закупівлі, співпраця з компаніями посередниками закінчується в 2019 році. По суті більше і не треба, так як критична маса негативу вже накопичена і їм просто треба відсторонитися від процесу. Однак ніхто не збирається віддавати багатомільярдний ласий шматок і саме для цього МОЗ створило новий майданчик для викачування грошей і заробітку.

Знайомтеся, нове державне підприємство "Медичні закупівлі України".

Я вже писав про це підприємство, де детально розбирав його суть, пояснював до чого ці зміни і показував, хто насправді буде його контролювати. Нагадаю лише, що контролювати нове ДП буде така собі громадська Рада, куди будуть входити всі ті ж представники міжнародних організацій (тільки вже без будь-якої потенційної відповідальності), а також члени громадських пацієнтських і антикорупційних організацій (БФ «Пацієнти України», «ЛЖВ» і «ЦПК»). Все ті ж на манежі.

А тепер про детальніше:

Як ви знаєте, а якщо не знаєте, то я вам розповім, що Ольга Стефанишина, до того, як стати заступником міністра охорони здоров'я була главою БФ «Пацієнти України». Незадовго до її переходу в чиновницьке крісло, її БФ потрапив під слідство правоохоронців і підозрювався в лоббі та впливі на процес державних закупівель ліків. Галасу було багато, Ольга все спростовувала, однак тільки галас влігся вона швидко перекочувала до Міністерства і стала займатися тим самим процесом, тільки вже, як держслужбовець, нібито, відмежувавшись від свого фонду. Але це тільки «нібито»!

За фактом БФ «Пацієнти України» і далі продовжують обслуговувати МОЗ і контролювати процес, тільки вже з «дахом» міністерства в особі Ольги. Звісно, все публічно спростовується, але хочу звернути вашу увагу на цікаву деталь. Фонд Стефанишиної не тільки впливає на процес закупівель, але навіть взяв під контроль створення нового державного підприємства. Через БФ «Пацієнти України» проходить весь процес відбору «корисних» кадрів в нове ДП.

До речі, вони це навіть не приховують свої оборудки, діють нахабно і відкрито. Так може бути тільки в разі, коли організації дають своєрідне «зелене світло» на все. Хоча не секрет, що все це відбувається під протекторатом особисто прем'єр-міністра Гройсмана, який зробив з МОЗ, якусь, «священну корову». Всіляко її оберігає і ігнорує всі питання про порушення законів. Очевидно, не просто так!

Ось вам простий приклад:

На сайті з пошуку роботи Rabota.ua розміщені вакансії до Міністерства і нового держпідприємства "Медичні закупівлі України". Оголошення подані не від Міністерства, а саме від БФ «Пацієнти України». Ви запитаєте, яке має право благодійний фонд набирати співробітників в державне підприємство й міністерство? - Ніякого. Чи порушення це закону? - Так й досить серйозне.

Але суми заробітку на міжнародних закупівлях такі, що причетні до процесу відчувають себе абсолютно захищеними адже, якщо навіть виникнуть запитання, фарммафія їх закриє дуже легко.

У всій цій ситуації можна констатувати лише одне:

Закупівлі ліків завжди привертали до себе величезну кількість нечесних на руку чиновників і бажаючих заробити, однак якщо бюджет України втрачає гроші, то громадяни України втрачають здоров'я або навіть життя. І за всіма пафосними заявами, за всіма казками чиновників ховається лише перерозподіл потоків грошових коштів з кишень одних шахраїв, в кишені інших.

А нам кажуть реформи ... 

Comments are closed.